Książka o historii warszawskiej Pragi


2018-07-25
Radny z Pragi-Północ postanowił opisać historie osiedla, na którym mieszka. Jak postanowił - tak zrobił. Napisał książkę o Pradze II, zbudowanej ponad pół wieku temu, i teraz prosi mieszkańców o wsparcie przy jej wydaniu.
Przeczytaj również:

- To autorski debiut i pierwsza taka publikacja w Polsce. Wsparcie o które proszę pokryje koszty druku, redakcji i korekty tekstów. Mój wkład to oczywiście treść, przygotowanie zdjęć, skład i złamanie tekstów – przekonuje radny Kamil Ciepieńko na portalu www.wspieram.to/praga2, na którym prowadzi zbiórkę społeczną na wydanie książki. – To książka, która powstaje dla nas, mieszkańców.

Historia dotyczy osiedla Praga II, które zostało zbudowane w latach 50. 
i 60. XX wieku. Między blokami natkniemy się na zabudowania z czasów zaborów, dawne carskie bocznice kolejowe i przedwojenne domy dla oficerów wojska polskiego. Nie brakuje też śladów lodowca sprzed setek tysięcy lat i XVIII-wiecznych cmentarzy. To wszystko zostało skomponowane z socrealistyczną wizją architektów, której wykonanie nawet dziś budzi podziw. Praga II była budowana w cieniu konfliktu nuklearnego, w czasach zimnej wojny. Dawne relikty takie jak punkty obserwacyjne, podziemne tunele i schrony nadają osiedlu charakter wyjątkowego miejsca.

- To nie jest książka, która ma przynieść zysk. Nie jest też przeznaczona do sprzedaży – zastrzega radny. - Za jakiś czas zapewne zainteresuje się nią prawdziwe wydawnictwo, ale dziś najważniejsze jest pierwsze wydanie. Dlatego proszę o pomoc.

Zebrane środki, czyli 20 tys. zł, pozwolą na wydanie 5 tys. egzemplarzy książki. Aby zachęcić mieszkańców do udziału w zbiórce radny, przygotował kilka możliwości wsparcia. Aby otrzymać książkę, wystarczy wykupić cegiełkę w kwocie 30 zł. Z kolei za 50 zł otrzymamy wersję limitowaną książki oznaczoną numerem. Jeśli zdecydujemy się na cegiełkę w wysokości 80 zł, to nasze imię i nazwisko znajdzie się w specjalnej rubryce z podziękowaniem za wsparcie. Przekazanie na projekt 100 zł, to oprócz wszystkich wymienionych wcześniej korzyści, dodatkowo historyczna mapa osiedla w formacie A2, a na niej zaznaczone m.in. schrony przeciwatomowe, XVIII-wieczne cmentarze i dzisiejsze, najciekawsze miejsca.

Zbiórka trwa do 20 września. Operatorem zbiórki jest portal Wspieram.to Link do zbiórki znajduje się pod adresem www.wspieram.to/praga2

Więcej informacji:

Kamil Ciepieńko,
e-mail: radny@kamilciepienko.pl

Autor

Kamil Ciepieńko jest radnym dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, reprezentuje stowarzyszenie Kocham Pragę. Jest pomysłodawcą tężni solankowej na pl. Hallera i pierwszego nocnego biegu po Starej Pradze. 
Jest też inicjatorem kina na elewacji kamienicy przy ul. Ząbkowskiej i specjalnej iluminacji na PGE Narodowym z okazji 360. rocznicy nadania Pradze praw miejskich. Stworzył również mapę na której przedstawił działania warszawskich powstańców na Pradze w 1944 r. z zaznaczeniem obecnej siatki ulic.

Osiedle Praga II

Osiedle jest położone w starorzeczu Wisły na przedmieściach dawnego miasta Praga, dziś jednej z dzielnic Warszawy. Osiedle zostało wzniesione między ulicami Jagiellońską, Ratuszową, 11 Listopada, Namysłowską i Darwina, w latach 50. i 60. ub. wieku według projektu Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego z zespołem.


Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl