Michał Mroczka - Czasy niepokoju


Michał Mroczka - Czasy niepokoju
2021-05-13
Wernisaż: 24 maja (poniedziałek) 2021 r., godz. 18:00 w siedzibie Domu Aukcyjnego Art in House, Al. Jerozolimskie 107, Warszawa. Wystawa potrwa do 6 czerwca. WSTĘP WOLNY
Przeczytaj również:
Malarz Michał Mroczka w swoich dziełach chętnie ukazuje strach, koszmar wojny, niepokój czy apokaliptyczne wizje przyszłości, silnie obecne we współczesnej narracji o ludzkim świecie. Czy są to wraki statków, będące cmentarzyskami ukrytymi na dnie morza, czy nawiązujące do estetyki japońskiej obrazy z serii solarnej, autor dąży w nich do ukazania w mocnej fakturze i kolorystyce niełatwej, lecz jakże prawdziwej wizji ludzkości.
 
Obecny w jego twórczości rozkład czy kontrastowa kolorystyka kojarzą się z krajobrazami jak po wybuchu bomby atomowej. Nie zobaczymy tu jednak makabrycznych, dosłownych przedstawień, lecz raczej wysublimowaną formę rozliczenia człowieka z różnorakimi formami stosowanej przez niego w świecie przemocy: czy to wobec przyrody, czy wobec siebie samego jako gatunku. Całość artysta ujmuje w przestrzenne wizje o niezwykle silnym ładunku estetycznym i emocjonalnym. To obrazy stworzone z pozycji dystansu przez człowieka żyjącego w czasach pokoju, który nie ulega złudzeniu idyllicznej wizji rzeczywistości. Przedstawienia zrujnowanych i płonących metropolii, statków pogrzebanych na dnie mórz i oceanów, obnażają istotę gatunku ludzkiego jako agresora, a jednocześnie ofiarę stworzonego przez siebie świata.Nadesłał:

ArtinHouse

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl