„Reanimacja”, czyli dyżurka lekarska przez dziurkę od klucza


„Reanimacja”, czyli dyżurka lekarska przez dziurkę od klucza
2022-04-04
„Reanimacja” to powieść lekarki Danuty Mikołajewskiej. Siłą książki jest szczery i autentyczny przekaz. Warto podkreślić, że środowisko medyczne przyjęło książkę pozytywnie jako: „prawdę o nas - bardzo potrzebną”.

Jak podkreśla autorka, Danuta Mikołajewska, parająca się piórem od czasów studenckich – „Literatura nie może służyć odcinaniu się od rzeczywistości – literatura powinna służyć lepszemu funkcjonowaniu w rzeczywistości”. Taką też prawdę przedstawia w powieści „Reanimacja”, w tym roku świętującą swoje drugie wydanie. Książka spotkała się z uznaniem środowiska artystycznego i medialnego. Juliusz Machulski nazywa powieść „materiałem na film jakiego jeszcze nie było”, a Agata Młynarska poleca ją „wszystkim, którzy chcą odbyć podróż wspomnień do niedawnej historii naszego kraju, widzianej oczyma kobiety dzielnej, gotowej walczyć o swoje życie.”

Przeczytaj również:

 

Kim są lekarze? Jak wygląda ich świat? Jakie mają ambicje i aspiracje? Czy są gotowi do kompromisów? Danuta Mikołajewska w sposób niebywale przekonywujący opisuje środowisko medyczne. Ukazuje dyżurkę lekarską przez dziurkę od klucza. Czytelnik otrzymuje do dyspozycji rzeczywisty, prawdziwy przekaz, z którym identyfikują się niemal wszyscy lekarze. Zarówno nestorzy medycyny, jak i stażyści przyjęli „Reanimację” jako „książkę o nas wszystkich – książkę o mnie samym”.

 

„Reanimacja” nie jest jednak tytułem o samych tylko medykach i ich rzeczywistości. To epopeja o współczesnej Polsce. Rzecz o polskiej rodzinie w warunkach przełomu. Powieść o sile kobiecej determinacji i dramacie codziennej miłości w czasach przełomu ustrojowego. Fabuła została podzielona na dwie części, rozgrywające się w dwóch różnych okresach dziejowych. Akcja części pierwszej toczy się w Miasteczku w latach 80, w scenerii powiatowego szpitala. Druga rozgrywa się w XXI wieku, w Metropolii w środowisku klinicznym. Zderzenie tych dwóch jakże odmiennych światów uosabia wszystkie dramaty transformacji. Motyw „A Remont trwał i trwał, choć szpital stał w samym centrum, przy głównej ulicy” przewijający się niczym wstęga przez wszystkie rozdziały uświadamia, że zostaliśmy skazani na błędne koło nie znających końca reform. Dzieje Ewy, młodej lekarki o wielkich ambicjach obrazują aspiracje wielu młodych Polek, niekoniecznie lekarek. Troski i trudności życia małżeńskiego przeplatają się z marzeniami o zawodowej realizacji. Uniwersalne rozważania nad istotą męskości i kobiecości pełne są refleksji zmuszających czytelnika do myślenia. Czy bohaterom uda się połączyć oba światy?

 

„Reanimacja” posiada alegoryczne przesłanie nie pozbawione przestrzeni dla indywidualnej interpretacji. Uniwersalny wydźwięk koresponduje z osobistymi doświadczeniami. Wartka akcja, zaskakująca fabuła stopniowe ujawnianie lekarskich tajemnic są na tyle intrygujące, że każdy czytelnik czyta tę powieść inaczej.

 

„Jestem po pierwsze lekarką, po drugie lekarką, po trzecie lekarką” – zapewnia autorka traktująca swoje pisanie jako szczególny rodzaj indywidualnej recepty, z którą nie ma potrzeby udawać się do apteki. Wystarczy przewrócić pierwszą kartkę…

 

Książkę „Reanimacja” można kupić za pośrednictwem Hurtowni Motyle, Hurtowni Ateneum oraz poprzez strony internetowe:

www.mikolajewska.net.pl



Nadesłał:

karinagrygielska@ramkapr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl