„Zabić w dziecku Indianina” - film dokumentalny w ARTE.tv


„Zabić w dziecku Indianina” - film dokumentalny w ARTE.tv
2021-04-29
Obok ruchów takich jak #MeToo czy #BlackLivesMatter, na pierwsze strony gazet trafia coraz częściej temat kulturowego ludobójstwa Pierwszych Narodów w Kanadzie, tym bardziej, że do ich cierpienia przyczynił się Kościół katolicki, a wielu księży nigdy nie zostało ukaranych.

O tym mówi głośna książka Joanny Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, nagrodzona NIKE Czytelników, a także francuski film dokumentalny „Zabić w dziecku Indianina” w reż. Gwena Le Gouila. Można go obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/093799-000-A/zabic-w-dziecku-indianina/.   

Przeczytaj również:

Rdzenna ludność Kanady padła ofiarą kulturowego ludobójstwa na podstawie „Indian Act” z 1876 roku, na mocy której Brytyjczycy objęli „opieką” ludność tubylczą. Ustawa miała również cel „cywilizacji”. Przez dziesięciolecia dzieci odrywano od rodziców i umieszczano w specjalnie powstałych szkołach z internatem, gdzie miały być reedukowane w duchu zasad wiary chrześcijańskiej. Placówki często były prowadzone przez księży katolickich lub siostry zakonne i niestety stały się miejscem znęcania i nadużyć. Uważa się, że w tych szkołach zginęło około 4 000 dzieci z powodu chorób, przemocy psychicznej i fizycznej lub wykorzystywania seksualnego.

W latach 1980–2012 w Kanadzie zamordowano lub zgłoszono zaginięcie 1 181 rdzennych kobiet. Fakt, że 24% wszystkich zabójstw kobiet w Kanadzie popełnianych jest na rdzennych kobietach, jest wynikiem systematycznej dyskryminacji Pierwszych Narodów. Nawet 150 lat po odzyskaniu przez Kanadę niepodległości od Wielkiej Brytanii, rdzenna ludność jest systematycznie odgradzana w rezerwatach od reszty społeczeństwa.

Do dziś ocaleni z instytucji reedukacyjnych często cierpią z powodu alkoholizmu, narkomanii, przemocy domowej, a nawet kobietobójstw i samobójstw. Film dokumentalny „Zabić w dziecku Indianina” autorstwa Gwena Le Gouila pokazuje grupę ocalałych w walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie. Państwo kanadyjskie przyznało się do błędów, ale odszkodowania dla poszkodowanych i ich potomków nie zostały jeszcze przyznane.

Film „Zabić w dziecku Indianina” jest dostępny bezpłatnie do 11 czerwca na stronie arte.tv https://www.arte.tv/pl/videos/093799-000-A/zabic-w-dziecku-indianina/.  Nadesłał:

dorota5

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl