5 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie rano


5 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie rano
2017-05-11
Czy tego chcemy, czy nie poranek w końcu przyjdzie. Choć przestawimy budzik dziesięć razy, zamkniemy budzącego nas zwierzaka na balkonie i będziemy się oszukiwać, że „jeszcze tylko pięć minut” – nowy dzień wstanie. Dlaczego więc nie zacząć go od zadbania o siebie?

Wiele z nas zaczyna dzień w ciągłej krzątaninie, poganianiu męża/partnera lub dzieci i poczuciu, że coś jest nie tak. Czas przecieka nam przez palce, irytacja rośnie, a nam ciężko się skupić na tym, by cieszyć się nadchodzącym dniem i odpowiednio się do niego przygotować. Przygotowałyśmy dla Was listę pięciu nawyków, które mogą znacząco poprawić jakość Waszych poranków.

 

1. NAPIJ SIĘ WODY

Wyobraź sobie nie pić niczego przez osiem kolejnych godzin. Już? Czy czujesz jak zasycha Ci w gardle? Dokładnie do takiej sytuacji dochodzi codziennie w nocy. Przez 6, 7, 8 godzin nie pijemy ani kropelki. Choć nasz organizm w nocy zwalnia, nie zmienia to faktu, że potrzebuje wody do przeprowadzenia większości procesów w nim zachodzących. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełnić płyny po przebudzeniu. Dzięki temu prostemu nawykowi przez resztę poranka będzie Ci się lepiej myśleć i po prostu poczujesz się lepiej.

 

Dlaczego warto pić wodę po przebudzeniu?

- nasz organizm wykorzystuje wodę do większości procesów, które w nim zachodzą,

- już kilka łyków skutecznie a jednocześnie bardzo naturalnie rozbudza organizm,

- często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy odwodnieni – poranne kilka łyków wody pomoże temu przeciwdziałać,

- picie wody po przebudzeniu sprzyja poprawie naszej koncentracji oraz lepszemu skupieniu.

 

2. PORUSZAJ SIĘ TROCHĘ

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na rozbudzenie się o poranku jest… ruch. Nawet odrobina aktywności fizycznej o poranku ma ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną w ciągu dnia. Nic dziwnego, że tak wielu ludzi sukcesu praktykuje poranne ćwiczenia każdego dnia. Warto wprowadzić tę praktykę do swojego rozkładu zajęć. Nieważne, czy spędzisz na tym 2 minuty czy 30 – każda chwila ma znaczenie.

 

Dlaczego warto ruszać się rano?

- badania dowodzą, że ludzie, którzy ćwiczą rano, o wiele łatwiej zasypiają wieczorem,

- jeżeli chcesz wyrobić sobie nawyk codziennych ćwiczeń, łatwiej będzie Ci zrobić to rano – wtedy poziom -

- naszej silnej woli jest najwyższy. W miarę jak dzień postępuje i kolejne sytuacje wymagają od nas jej -

- używania, jej pokłady systematycznie się wyczerpują,

- poranny wysiłek rozbudza lepiej niż filiżanka kawy. Dzięki niemu łatwiej nam się skoncentrować na kolejnych zadaniach. 

 

3. ZJEDZ ŚNIADANIE

Wiem, że nie każdy z nas czuje się rano głodny. Nie każdy czuje potrzebę zjedzenia śniadania. Co więcej, wielu osobom na samą myśl o tym robi się… trochę niedobrze. Ale im robię się starsza, tym bardziej myślę, że jedzenie śniadania to nawyk, który można sobie wyrobić. Chyba dlatego, że znam coraz więcej osób, które kiedyś nie mogły przełknąć rano ani kęsa, a teraz nie wyobrażają sobie dnia bez śniadania.

 

W wyrobieniu sobie tego nawyku pomagają na pewno dwie rzeczy:

- Niejedzenie niczego po godzinie 20:00. Często problem polega na tym, że po zbyt obfitej kolacji po prostu rano nie jesteśmy głodni. Spróbuj zjeść ostatni posiłek ok. godziny 20:00 i nie jeść niczego więcej do rana. Dzięki temu będziesz głodna i faktycznie będziesz chciała zjeść to śniadanie.

- Znalezienie odpowiedniego śniadania dla siebie. Jeżeli nie jesteś w stanie zjeść rano jajecznicy, bo po prostu Twój organizm buntuje się przeciwko tak obfitym początkom dnia, zastanów się, na co spojrzy nieco przychylniej. Może płatki z jogurtem lub mlekiem? Może bananowe placki mocy? A może po prostu zielony sok warzywno-owocowy? Albo jeszcze prościej – jabłko, banan, pomarańcza?

 

Dlaczego warto jeść śniadanie?

- badania dowodzą, że osoby jedzące śniadanie mają znacznie mniejszy apetyt wieczorem i zjadają także mniej w ciągu dnia,

- jeżeli nie zjesz nic rano, szybko spadnie Ci poziom glukozy we krwi. A wszyscy wiemy z czym to się wiąże – już wkrótce pojawi się spadek koncentracji i zniechęcenie,

- śniadanie daje paliwo na resztę poranka. Dzięki niemu będziesz mieć siłę do pracy, nauki, stawiania czoła wyzwaniom dnia.

 

4. NASTAW SIĘ POZYTYWNIE DO NOWEGO DNIA

Charles R. Swindoll powiedział kiedyś, że życie to 10% tego, co nam się przytrafia… …i 90% tego, jak na to reagujemy. To święta prawda. Wyobraź sobie proszę dwa scenariusze:

 

Jeden poranek, w którym zaspałaś i poganiana przez partnera wylewasz na stół ulubioną kawę. Najgorzej. Na ulicy potykasz się i upadasz na chodnik. Wszystko przeciwko Tobie. Docierasz do biura z piętnastominutowym spóźnieniem. Ten dzień nie może być gorszy.

 

A teraz drugi – też zaspałaś. To zdarza się każdemu. Partner próbuje Cię poganiać, ale wiesz, że po prostu martwi się o Ciebie, więc odpierasz uwagi wesołym przytulaniem i całusami. Rozlewasz ulubioną kawę – dzięki temu masz czas na śniadanie przy ulubionej muzyce. Na ulicy potykasz się i upadasz na chodnik – dzięki temu jutro już tutaj się nie potkniesz. Spóźniasz się do pracy – po prostu zostaniesz kilkanaście minut dłużej, dzięki czemu ominiesz korki i popołudniowe wkurzenie.

 

Bardzo wiele zależy od naszego podejścia, nastawienia i nastroju. Dlatego kolejnym nawykiem, który zdecydowanie warto sobie wyrobić, jest codzienne odpowiednie nastrajanie się do nowego dnia.

 

Wiesz, co poprawia Ci humor. Wiesz, co robić i jak robić, aby poczuć się pełna sił i energii nowego dnia. Więc po prostu to rób. Nieważne, czy uda Ci się wstać wcześnie, czy prześpisz dwie drzemki budzika – masz w sobie siłę i możliwość do odpowiedniego nastrojenia się do życia.

 

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby dobrze nastawić się do nowego dnia:

- posłuchaj ulubionej muzyki,

- napij się ulubionej kawy lub herbaty, patrząc przez okno,

- zatańcz do ulubionej piosenki,

- przytul ukochaną osobę lub zwierzaka,

- powtarzaj sobie coś, w co bardzo chcesz uwierzyć – pozytywne w przekazie intencje, takie jak „to będzie -

dobry dzień” albo „dziś zrobię dużo dobrych rzeczy”,

- wypisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczna,

- zacznij pisać w dzienniku,

- pomedytuj przez pięć minut,

- zaśpiewaj „Eye of the tiger” pod prysznicem,

- zrób cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność.

 

5. USTAL LISTĘ PRIORYTETÓW I ZAPLANUJ DZIAŁANIE

Bardzo często, nawet jeżeli dobrze spędzimy poranek, popołudnie i wieczór skutecznie psują nam nastrój. Gdzieś pomiędzy kolejnymi odebranymi telefonami, odczytanymi mailami i załatwionymi sprawami, nasz dzień wymyka się spod kontroli. Miało być tak pięknie, a znowu nie udało się zrobić tego, co zrobić się powinno. Dlatego ostatnim mini-nawykiem, który warto wprowadzić do swojego poranka jest wyznaczenie sobie priorytetów dnia. Najważniejszej rzeczy, której zrobienie sprawi, że będziesz czuła, że Twoje życie idzie do przodu.

 

Jak wyznaczyć priorytety dnia?

- Weź swój notatnik, kartkę papieru i długopis lub po prostu uruchom ulubioną aplikację do tworzenia planów (np. asana lub any.do).

- Wypisz wszystkie rzeczy, które masz do zrobienia lub które zaprzątają Ci głowę.

- Wybierz z tej listy trzy najważniejsze, które chcesz zrealizować.

- Utwórz nową listę – właśnie tych trzech najważniejszych rzeczy. Ułóż je od najważniejszej do najmniej ważnej.

- To Twoje priorytety dnia. Zrób wszystko, by do końca dnia zrobić przynajmniej jedno, najważniejsze zadanie z kartki.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęci Was do częstszego rozpoczynania dnia w pozytywny sposób.

Pozdrawiamy i do przeczytania w kolejnych wpisach, gdzie damy rady na temat kolejnych wyzwać codziennego życia.



Nadesłał:

Magic Mike

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl