Bezcenne skarby faraonów w najlepszej szklanej oprawie


Bezcenne skarby faraonów w najlepszej szklanej oprawie
2015-09-01
Po 5-letniej modernizacji Muzeum Egipskie w Turynie zostało ponownie otwarte. Druga co do wielkości kolekcja sztuki starożytnego Egiptu na świecie, prezentowana jest w szklanych gablotach wykonanych z antyrefleksyjnego superbezbarwnego szkła marki Pilkington.

Muzeum Egipskie w Turynie mieści największy, po muzeum kairskim, zbiór eksponatów poświęconych starożytnemu Egiptowi. Zgromadzone zabytki pochodzą z różnych epok, począwszy od 40 wieku p.n.e. do VII wieku n.e. Są wśród nich unikatowe posągi faraonów Ramzesa II i Setiego II, zrekonstruowane grobowce, m.in. architekta Kha i jego żony Merit czy zbiory poświęcone egipskiej cywilizacji. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja papirusów, zawierająca mapę topograficzną uznawaną za najstarszą na świecie. W kwietniu 2015 roku ekspozycja została ponownie udostępniona zwiedzającym w całości, a jej prezentację przygotowano zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami. Ponad 30 tys. eksponatów umieszczono w niemal 200 przeszklonych gablotach i witrynach, wykonanych z superbezbarwnego antyrefleksyjnego szkła laminowanego Pilkington OptiView™ Protect OW, które nie tylko wydobywa piękno i blask starożytnej kolekcji, ale także pozwala zachować ją na kolejne dziesięciolecia.

Starożytne eksponaty widoczne jak na dłoni

Dzięki odpowiedniej prezentacji, bezcenne zbiory Muzeum Egipskiego w Turynie są doskonale widoczne i mogą być podziwiane przez pasjonatów sztuki i kultury starożytnej bez najmniejszych zakłóceń. Umieszczono je w 103 gablotach i 70 witrynach, których wymiary sięgają nawet ponad 4 metry wysokości i rozpiętości. Do ich wykonania wykorzystano 2200 mkw. antyrefleksyjnego szkła Pilkington OptiView™ Protect OW. Przeszklenie nie odbija światła, ani zawartości witryn czy obiektów znajdujących się w ich otoczeniu, umożliwiając zwiedzającym pełną koncentrację na eksponatach. Szyba składa się z dwóch tafli superbezbarwnego szkła o wysokiej przepuszczalności światła, zapewniających idealne wyeksponowanie oraz wierne odwzorowanie barw i szczegółów. Na obu zewnętrznych powierzchniach szyb znajduje się antyrefleksyjna powłoka, która ogranicza odbicie światła widzialnego do poniżej 2%. Dzięki temu przedmioty za szkłem są doskonale widoczne – bez żadnych zakłóceń wynikających ze świetlnych refleksów.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV

Zastosowane w turyńskim muzeum przeszklenia sprawiają, że cenne zbiory, których część liczy ponad 5000 lat, zostały w pełni zabezpieczone przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych. Starożytne rysunki i pismo utrwalone na papirusach, a także kruche i delikatne tkaniny czy narzędzia służące egipskiej cywilizacji są niezwykle wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Wykorzystane w gablotach i witrynach szkło Pilkington OptiView™ Protect OW zatrzymuje aż 99% promieniowania UV, które w dłuższym okresie może przyspieszać starzenie eksponatów, żółknięcie papieru, niszczenie tkanin, zmianę barw, kruszenie i pękanie warstw malarskich. „Są to procesy nieodwracalne, co przez dekady było przyczyną niewystawiania przez muzea najstarszych i najcenniejszych dzieł na widok publiczny” – mówi Jolanta Lessig Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, która jest producentem szkła marki Pilkington. „Dzięki nowoczesnym produktom szklanym, eksponaty chronione są przed promieniowaniem UV i mogą być stale prezentowane praktycznie bez ryzyka utraty swoich cech”.

Bezpieczne skarby faraonów

Wykorzystane w ekspozycji szkło, mimo subtelnego charakteru i pełnej przezroczystości, zapewnia bezcennym artefaktom wysoki stopień ochrony przed kradzieżą czy zniszczeniem. Szyby wykonano z dwóch tafli szkła zlaminowanych ze sobą folią PVB. W przypadku rozbicia odłamki szkła pozostają przyklejone do folii, gwarantując bezpieczeństwo zarówno wystawionym eksponatom, jak i zwiedzającym. „Ze względu na dużą wysokość i rozpiętość niektórych przeszkleń i związane z tym wymagania statyczne, a także duże natężenie ruchu osób odwiedzających muzeum, w przeszkleniach wykorzystano szkło o grubości 12,8 mm” – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. Szklane gabloty i witryny Muzeum Egipskiego idealnie eksponują zabytki, a przy okazji spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa według norm EN 12600 klasa 1(B)1 oraz EN 356 klasa P2A.

„Droga do Memfis i Teb wiedzie przez Turyn”

To zdanie Jeana-François Champollion francuskiego egiptologa, biorącego udział w badaniach i katalogowaniu eksponatów we włoskim muzeum zdają się potwierdzać turyści z całego świata, tłumnie odwiedzający wystawę. Muzeum Egipskie w Turynie znalazło się w ubiegłym roku w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych muzeów we Włoszech i wśród stu na świecie. Mimo trwającej modernizacji i udostępnienia jedynie części kolekcji, w tym czasie odwiedziło je ponad pół miliona osób.



Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl