Co i jak czytają polscy internauci – wyniki badania


Co i jak czytają polscy internauci – wyniki badania
2015-05-22
Czy w dobie nowoczesnych mediów elektronicznych Polacy zmienili swoje postawy czytelnicze? Co czytają i o jakich książkach najchętniej dyskutują polscy internauci? Czy użytkownicy internetu wróżą zmierzch książki papierowej?

Na zlecenie empik.com agencja monitoringu mediów Newspoint przeprowadziła badanie, które przynosi odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj również:

Badanie polegające na analizie treści pojawiających się na portalach internetowych, w mediach społecznościowych oraz innych serwisach internetowych przeprowadzono, by poznać odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania:

·        które z książkowych bestsellerów 2014 roku przyciągnęły największą uwagę internautów? O których dyskutowano najczęściej i jakie były o nich opinie?

·        jak czytają internauci – czy wolą ebooki czy książki tradycyjne?

·        jak kształtowała się popularność największych bestsellerów z ostatnich pięciu lat na portalach, forach oraz w social mediach?

Badanie oparto o listę bestsellerów wydawniczych portalu empik.com z 2014 roku. A oto wyniki.

Najpopularniejsze książki wśród internautów

Z badania wynika, że wśród polskich użytkowników internetu większą popularnością cieszyły się bestsellery zagraniczne. O najczęściej wymienianej polskiej książce z 2014 roku, „Księgach Jakubowych” Olgi Tokarczuk internauci pisali 1227 razy, podczas gdy powieść „Gwiazd naszych wina” J. Greene’a pojawiła się w wypowiedziach niespełna 33 tysiące razy.

Samo mówienie o książkach to nie wszystko. Liczy się także to, w jakim kontekście się o nich mówi. Najwięcej pozytywnych emocji wywołały w internautach – jeśli chodzi o literaturę polską wspomniane już wcześniej „Księgi Jakubowe”. Wśród najczęściej kupowanych w 2014 roku książek zagranicznych autorów najwięcej zarówno pozytywnych, jak i negatywnych opinii polskich internautów wywołało wydawnictwo „Gwiazd naszych wina”.

Elektronicznie czy tradycyjnie?

Jak czyta dzisiejszy internauta? Jak pokazują badania – zarówno na papierze, jak i w wersji elektronicznej. Książki elektroniczne jednakże mają przewagę: niemal 30% więcej, łącznie ponad 20 000 osób dyskutujących o książkach wypowiada się właśnie o e-bookach, a tylko nieco ponad 14 000 o książkach tradycyjnych.

O książkach papierowych chętniej piszą użytkownicy portali, podczas gdy  te elektroniczne zaś, są przedmiotem dyskusji przede wszystkim w mediach społecznościowych takich, jak Facebook czy Twitter.

A co z bestsellerami wszech czasów?

Jeśli spojrzeć na listę książek, które zdobyły serca milionów czytelników w ciągu ostatnich 5 lat, z łatwością dostrzec można, że największą popularnością cieszy się literatura popularna.

Na szczycie, niezmiennie – także na fali popularności filmu – znajduje się powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya” – romans z kontrowersyjną fabułą. Drugie miejsce zajmuje powieść sensacyjna „Inferno” Dana Browna – kolejna część przygód profesora Langdona, tym razem we Florencji. Dwa kolejne miejsca to ponownie książki z serii E.L. James, a więc „Ciemniejsza strona Greya” oraz „Nowe oblicze Greya” zamykające hitową trylogię. Piątkę budzących największe zainteresowanie książek zamyka „Zniszcz ten dziennik” – pozycja, której zadaniem jest pobudzanie kreatywności.

Czy wyniki badania zaskakują? Przede wszystkim pokazują, że literatura jest żywym przedmiotem dyskusji i wciąż, mimo dostępu do mediów elektronicznych, pełni ważną rolę w naszym życiu – bez względu na postać, w jakiej po nią sięgamy. Całość wyników badania są dostępne na stronie: http://www.empik.com/co-i-jak-czytaja-internauci-mamy-wyniki-badania-aktualnosci-empikultura,94608,a.



Nadesłał:

empik.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl