Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie.
14 sierpnia, na zieleńcu, przy Placu Porozumienia Gdańskiego i przed budynkiem Dyrekcji stanie już po raz drugi wystawa pt. „31.08.1980r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” autorstwa Stanisława Składanowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych.
14 sierpnia, na zieleńcu, przed Placem Porozumienia Gdańskiego i budynkiem Dyrekcji stanie już po raz drugi wystawa pt. „31.08.1980r. Dzień w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” autorstwa Stanisława Składanowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych. Od 17 sierpnia będzie można również obejrzeć film dokumentalny „Stoczniowcy. Ludzie z tła” w „Szatniowcu”, przestrzeni wystawienniczej Morskiej Fundacji Historycznej, zlokalizowanej w dawnym budynku stoczniowym. Są to pierwsze z inicjatyw Stoczni Cesarskiej Development, które towarzyszą obchodom 44. rocznicy Porozumienia Gdańskiego w Gdańsku.
Stanisław Składanowski, były stoczniowiec i fotograf pasjonat, tylko w czasie strajków wykonał ponad 1100 zdjęć. Wiele z nich stanowi najwierniejszą dokumentację wydarzeń, które latem 1980 roku doprowadziły do powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Solidarność i upadku systemu autorytarnego w Polsce i Europie dziewięć lat później. Wystawa obejmuje 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstała z inicjatywy ich autora z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020r. i miała swoją premierę na terenie Stoczni Cesarskiej w galerii WL4. Wśród wybranych zdjęć są i te, które stanowią najbardziej rozpoznawalne, ikoniczne obrazy przedstawiające słynną tablicę z 21 postulatami strajkujących czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców z budynkiem Dyrekcji Stoczni w tle. Wystawa stanowi hołd dla wszystkich, którzy brali udział w tych historycznych wydarzeniach i jest kolejnym z działań właściciela terenu, mającym na celu popularyzację pamięci o historii tego terenu.
Począwszy od roku 1964 Stanisław był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej z przerwą na pobyt w wojsku. Od roku 1975 był już zaawansowanym fotoamatorem. Na swoich zdjęciach autor starał się pokazać przede wszystkim ludzi - ich reakcje i różne stany emocjonalne - od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków. Na zdjęciach nie brakuje także ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa, poczucia wiary i nadziei na lepsze jutro po wielu dniach strajku oraz wydarzeń będących konsekwencją, po tamtych pamiętnych dniach Sierpnia 1980 r. Wystawę będzie można podziwiać do końca września 2024 r.
Od 17 sierpnia br. na terenie Stoczni Cesarskiej będzie można również oglądać film dokumentalny „Stoczniowcy. Ludzie z tła” w przestrzeni Morskiej Fundacji Historycznej „Szatnowiec”, zlokalizowanej na pierwszym piętrze w budynku 288A. Projekcje będą odbywały się do 01 września włącznie, w każdy weekend, w godzinach 11-17. Początek projekcji o każdej pełnej godzinie.
Bohaterami filmu dokumentalnego reż. Marka Osiecimskiego nie są osoby z pierwszych stron gazet, które były uwikłane w bieżące spory polityczne. Choć byli nie tylko świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami takich wydarzeń, jak protesty robotników z grudnia 1970 roku czy strajku 1980 roku, nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Ich aktywność wynikała z prostego poczucia przyzwoitości, chęci wykazania solidarności wobec kolegów i koleżanek, braku zgody na podporządkowanie się coraz bardziej opresyjnemu systemowi, z umiłowania wolności i przeświadczenia, że jest ona wartością godną najwyższego poświęcenia. Wiele ryzykując stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy zostali później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki, ale o nich samych świat zapomniał.
Film jest próbą przywrócenia światu pamięci o nich, oddaje im głos w dyskusji o dziedzictwie niematerialnym wydarzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, bo to m.in. oni są źródłem tego dziedzictwa. Jak mało kto mają prawo wypowiadać się zarówno na temat przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości miejsca, w którym spędzili całe swoje zawodowe życie.
Za produkcję filmu odpowiada „Refugium Productions”, którą współfinansowali Urząd Miejski w Gdańsku oraz właściciele terenów postoczniowych Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o. i Stocznia Cesarska Development Sp. z o. o., a także firma PPU NAVA Sp. z o.o. Środki pochodzą również z przekazanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczego.
Kolejne wydarzenia towarzyszące obchodom 44. rocznicy Porozumienia Gdańskiego Stocznia Cesarska Development zaplanowała na 31 sierpnia 2024 roku. O szczegółach Spółka poinformuje już wkrótce.
Nadesłał:
krzysztof@ultrarelations.com
|