Festiwal Barwy Świata - Maroko!


2011-08-25
Barwy Świata: Maroko w Krakowie 20 – 23 X: Śródmiejski Ośrodek Kultury, Instytut Francuski, Salon Anny Dymnej w Teatrze im. J. Słowackiego

Na Zachodzie Orientu, tam, gdzie Może Śródziemne łączy się z Atlantykiem, a Afryka spotyka z Hiszpanią i Arabią, istnieje tajemnicze królestwo - Maroko. Państwo egzotycznych sułtanów. Kraj wielu klimatów, kultur i języków - łagodnego islamu i mistycznego sufizmu.

Są tam, ciągnące się w kilometrami, miękkie jak cukier plaże i olśniewające pięknem, pomarańczowe diuny Sahary, po których wędrują na wielbłądach błękitni nomadzi. Są ośnieżone szczyty Atlasu i łagodne, soczyste, zielone pagórki Fezu. Są miasta – pałace, dorównujące pięknem hiszpańskiej Alhambrze i białe pałace królewskie, w których, za zamkniętymi drzwiami, z dala od zgiełku medyny, toczy się wysmakowane życie dworskich elit.

20 X, Festiwal Barwy Świata: Maroko w Krakowie - zabierze nas w czterodniową, egzotyczną podróż na Zachód Orientu. Podążymy śladami Heraklesa, który nieopodal Tangeru wbił słynne skalne słupy i tropem Argonautów, którzy wyprawili się po złote pomarańcze do kraju Berberów. Odwiedzimy zatopione w średniowieczu miasto Fez, gdzie od 818 roku płoną tym samym blaskiem trzy wspaniałe pochodnie: Wielki Meczet Al-Karawijjin, najstarszy uniwersytet świata Al-Karawijjin i biblioteka Al-Karawijjin. Odnajdziemy grób sułtana Al-Jazida ibn Muhammada, do którego równo 220 lat temu przybył polski poseł: pisarz, podróżnik i dyplomata - Jan Potocki, autor „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”. Naszym przewodnikiem po świecie prastarej kultury będzie prawdziwy marokański emir dr. Muhammad Jabiry, pochodzący z pierwszej dynastii - Idrysydów.

Ale to jeszcze nie wszystko! Na festiwalu poznamy piękne i tajemnicze marokańskie kobiety (także arabskie feministki!), skosztujemy wina i wspaniałych potraw (w winiarni Klimaty Południa i Shisha Clubie), będziemy tańczyć wraz z arabskim zespołem Hayfa i Małgosią Kujawą, w rytm bębnów zespołu Tamtamitutu, nauczymy się kaligrafii arabskiej, zrobimy zakupy w sklepikach, które przywiozą towary prosto z Marrakeszu. A na koniec, w Salonie Anny Dymnej, posłuchamy przetłumaczonych specjalnie z okazji Festiwalu - przez poetę Józefa Barana i Joannę van der Brug - wierszy Tuaregów.

Festiwal, pod patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka Moha Ouali Tagmy oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przygotowuje komitet organizacyjny m.in: dziennikarz „Dziennika Polskiego” Jakub Ciećkiewicz wraz ze  Stowarzyszeniem Projekt Orient i grupą wolontariuszy,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Krakowa, przy wsparciu Instytutu Francuskiego, Muzeum Etnograficznego, serwisu internetowego Poezja Polska i Korgo TV, Fundacji Branickich oraz Klubu Piwnica pod Baranami.

 

Więcej informacji udziela:

Marta Krakowiecka

783381282

www.festiwalmaroka.pl 



Nadesłał:

Barwy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl