Historia kościoła w czerni i bieli
Rodzinne pamiątki, prywatne zbiory i archiwalne zdjęcia, czyli sentymentalna podróż obrazująca życie wspólnoty parafialnej w Bytomiu. Galeria Agora Bytom zaprasza na wystawę zdjęć z okazji 125. rocznicy konsekracji Kościoła pw. Trójcy Świętej, która potrwa do 18 lipca.
Dzieje kościoła na nigdzie niepublikowanych dotąd zdjęciach. Wystawa pokazuje 125 lat z życia Kościoła pw. Trójcy Świętej w Bytomiu. - To historia naszego kościoła widziana oczami parafian i mieszkańców miasta. Zależało nam, by pokazać szerszej publiczności zdjęcia amatorskie, prywatne, domowe i rodzinne, czyli takie, które do tej pory znane były tylko pojedynczym osobom - mówi ks. Dariusz Grzeszczak, proboszcz Kościoła pw. Świętej Trójcy. W ten sposób powstał zbiór, który można oglądać w galerii sztuki na poziomie +3 Agory Bytom. Dodatkową atrakcją będzie wystawa najlepszych prac konkursu plastycznego dla przedszkolaków „Kościół pw. Trójcy Świętej oczami dziecka".
To już kolejna wystawa w Agorze, która jest tematycznie ściśle powiązana z Bytomiem.
- Miasto kryje wiele ciekawych historii i można je opowiadać i pokazywać na różne sposoby, dowiadując się zawsze czegoś nowego. Tak było podczas wystawy historycznych zdjęć dokumentujących zdobycie przez Polonię Bytom Pucharu Ameryki w 1965 roku i wystawy „Opowiem Ci o moim Bobrku" - mówi Katarzyna Skalska z Agory Bytom.
Najnowsza wystawa, ze względu na różne etapy historii Kościoła pw. Trójcy Świętej, podzielona jest na sześć działów. Pierwszy ukazuje chór parafialny w okresie jego największej świetności, drugi przyjęcie w Parafii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Roku Milenijnym 1966. Dział trzeci to wspomnienie o księżach pracujących w Parafii, a czwarty pokazuje pielgrzymki i procesje. Dział piąty obrazuje parafialne uroczystości w wymiarze rodzinnym i wspólnotowym, a w dziale szóstym umieszczono zdjęcia pokazujące codzienne życie parafii.
Kościół Trójcy Świętej wybudowano na wzór świątyń z okresu późnego gotyku w latach 1883-1886. Jego dekoracyjna bryła wykonana z czerwonej cegły i charakterystyczna strzelista wieża stały się ważnymi elementami panoramy miasta. W czerwcu 1987 roku kościół Trójcy Świętej wpisano do rejestru zabytków ze względu na jego walory artystyczne oraz znaczenie poznawcze dla historii sztuki i architektury Śląska.
Nadesłał:
Profitcomms
|