Konkurs im.Rory’ego Pecka:ogłoszono kandydatur do nagrody Sony Impact Award w kategorii „Aktualności
Firma Sony podała nazwiska filmowców, którzy w tegorocznej edycji konkursu im. Rory’ego Pecka mają szansę na nagrodę Sony Impact Award w kategorii „Aktualności”.
Do finału zakwalifikowano: Martina Boudota i Mathiasa Denizo za film „Paraguay: Poisoned Fields” (Paragwaj: zatrute pola), Matthew Cassela za film „The Missing” (Zaginieni) oraz Rodrigo Vázqueza za film „Frontline Nicaragua” (Na froncie w Nikaragui).
Organizująca konkurs Fundacja im. Rory’ego Pecka wspiera i chroni niezależne dziennikarstwo poprzez zapewnianie pomocy rzeczowej, organizacyjnej i finansowej dziennikarzom-freelancerom i ich rodzinom na całym świecie.
Konkurs im. Rory’ego Pecka odbył się po raz pierwszy w 1995 r. Jako jedyna impreza tego rodzaju służy zwróceniu uwagi na pracę niezależnych reporterów filmowych, autorów filmów i operatorów kamer, których materiały ułatwiają międzynarodowej opinii publicznej dostęp do informacji i zrozumienie świata.
Nagroda Sony Impact Award w kategorii „Aktualności” jest przyznawana operatorom-freelancerom zajmującym się problemami, wydarzeniami i sytuacjami, które mają wpływ na widzów, politykę i świadomość społeczną.
Do finału tegorocznego konkursu o nagrodę Sony Impact Award w kategorii „Aktualności” zakwalifikowali się:
● Martin Boudot i Mathias Denizo — Paraguay: Poisoned Fields (Paragwaj: zatrute pola)
○ Nakręcony w Paragwaju film Martina Boudota i Mathiasa Denizo łączy dziennikarstwo naukowe i śledcze, by ujawnić prawdę o pięknych, lecz toksycznych uprawach soi w Paragwaju. Zamówiony przez France 5 obraz powstał w ścisłej współpracy z paragwajskimi naukowcami. Wykorzystując wyniki badań próbek soi, gleby i wody, pokazują oni uszkodzenia genetyczne w organizmach dzieci narażonych na oddziaływanie pestycydów.
○ Jak powiedział jeden z jurorów, „moim zdaniem ten film wyróżnia się na tle reszty… jest pięknie nakręcony i oparty na mocnych naukowych podstawach, co nadaje mu wiarygodność… spełnił wszystkie moje oczekiwania”.
● Matthew Cassel — The Missing (Zaginieni)
○ Zamówiony przez NBC i Telemundo film Matthew Cassela opowiada historię pięciorga zaginionych migrantów wywodzących się z pięciu społeczności na trzech kontynentach. Autor koncentruje się na powszechnym problemie zaginięć migrantów, czy to w podróży, czy po dotarciu na miejsce. W swoich filmach Cassel stara się odtworzyć losy każdej z zaginionych osób przez pryzmat życia ich rodzin szukających odpowiedzi na pytanie, czy ich bliski przeżył niebezpieczną podróż.
○ Komentarz członka jury: „Matthew ujął mnie w swoim filmie tym, że tchnął nowe życie w nieco przebrzmiały temat. Uszanował też godność swoich rozmówców, co pozwoliło mu lepiej opowiedzieć całą historię”.
● Rodrigo Vázquez — Frontline Nicaragua (Nikaragua: obok frontu)
○ Na początku 2019 r. redakcja nadawanego przez stację Al Jazeera programu People & Power wysłała filmowca Rodrigo Vázqueza, by zbadał przyczyny i następstwa wydarzeń w Nikaragui rządzonej przez sandinistowski reżim prezydenta Daniela Ortegi. W kwietniu 2018 r. protesty przeciwko reformom emerytalnym przerodziły się w powszechny ruch antyrządowy. Sandiniści odpowiedzieli wówczas masowymi zabójstwami. Według lokalnych i zagranicznych organizacji pozarządowych w ciągu roku setki osób straciło życie, a tysiące trafiło do więzień lub na wygnanie. Uciszano również niezależne media.
○ W opinii jurorów: „Rodrigo jest idealną osobą do realizacji tego filmu. Doskonale zna Amerykę Południową, ma rozległe kontakty i wyczuwa, co jest bezpieczne, a co nie. Rezultat jego pracy jest wstrząsający i rewolucyjny”.
— Ostatni rok nie był łatwy dla reporterów wydarzeń, a dziennikarze niezależni odegrali w nim wyjątkowo znaczącą rolę — mówi Hiroshi Kajita, dyrektor działu Media Solutions w Sony Professional Solutions Europe.
— Finaliści tegorocznego konkursu Sony Impact Award w kategorii „Aktualności” wnieśli trwały, osobisty wkład w reportaż, pracując nad oryginalnymi tematami w trudnych warunkach.
— Mimo znacznych różnic, wspólną cechą tych filmów jest siła narracji i obrazy, które nie pozwalają widzom na obojętność. Rozumiejąc potencjał i sprawczość obrazu, z dumą wspieramy zarówno pracę filmowców, jak i działania Fundacji im. Rory’ego Pecka.
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród im. Rory’ego Pecka odbędzie się w czwartek 7 listopada 2019 r. w sali londyńskiego kina BFI Southbank.
Konkurs im. Rory’ego Pecka ma na celu wyróżnienie niezależnych operatorów i twórców filmowych, którzy przekazują wiadomości i relacjonują bieżące wydarzenia. Gala konkursowa stanowi główne źródło funduszy dla Fundacji im. Rory’ego Pecka: londyńskiej instytucji wspierającej niezależnych dziennikarzy i ich rodziny na całym świecie. https://rorypecktrust.org/awards/ #rorypeckawards
Informacja o Sony Corporation
Sony Corporation to firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych. Działając na rynku gier, serwisów sieciowych, muzyki, filmów, elektroniki, urządzeń półprzewodnikowych i usług finansowych, Sony stawia sobie za cel wypełnianie świata emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.sony.net/
Informacja o Sony Professional Solutions
Sony Professional Solutions, będące częścią Sony Corporation, pomaga profesjonalistom w urzeczywistnianiu ich wizji poprzez uwalnianie olbrzymiej energii drzemiącej w obrazie. Firma Sony doskonale łączy innowacyjne technologie z dogłębną znajomością branży. Współpracuje z podmiotami z różnych sektorów, między innymi mediów i produkcji studyjnej, sportu, służby zdrowia, biznesu, edukacji i produkcji filmowej, by dostarczać swoim klientom najlepsze na rynku, rozwojowe rozwiązania. Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu oraz współpracy z zaufanymi i uznanymi partnerami technologicznymi Sony oferuje bogaty wachlarz kompetencji, produktów i usług, które stanowią prawdziwą wartość dla firm oraz źródło informacji, wiedzy i inspiracji dla klientów.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://pro.sony.eu
Nadesłał:
INDALO
|