Pożegnania w prehistorii


Pożegnania w prehistorii
2015-10-27
Zwyczaj żegnania się ze zmarłymi towarzyszy człowiekowi niemal od początku jego egzystencji. Potwierdzają to badacze z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie na Opolszczyźnie.


Przeczytaj również:

W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka od ponad roku z ogromną dokładnością można przyglądać się początkom ludzkości. Dzięki połączeniu nowoczesnych technologii z bogatą narracją stworzono tam bardzo ciekawy klimat, który z zainteresowaniem oddaje różne fragmenty życia naszych prehistorycznych przodków. Chociaż idea dnia Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z kultu męczenników umierających za Chrystusa, to samo święto towarzyszy katolikom już od 610 roku naszej ery. Wtedy 13 maja jego obchodzenie rozpoczął papież Bonifacy IV. Ustanowił je na pamiątkę otrzymania pogańskiej świątyni, w której złożono szczątki męczenników. Znany nam termin, 1 listopada, jako dzień pamięci o zmarłych ustalił w kalendarzu chrześcijan papież Grzegorz III w roku 731. Co ciekawe, podjął taką decyzję, aby nieco rozładować korki z powodu licznych pielgrzymów przybywających w okresie wiosennym do Stolicy Apostolskiej. Jednak to Grzegorz IV ponad sto lat później, w 837 roku, ustanowił 1 listopada dniem Wszystkich Świętych i od tego czasu 1 listopada kojarzy się powszechnie z pamiętaniem o przodkach.

W krasiejowskim muzeum można podziwiać rekonstrukcję jednego z pierwszych pogrzebów. – Miał on najprawdopodobniej miejsce w jaskini Szamidar, na terenie Kurdystanu, w dzisiejszym północnym Iraku – mówi Karolina Wrona z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. – Odkryto tam szczątki dziewięciu pochowanych neandertalczyków. To właśnie o nich wiemy, że jako pierwsi chowali zmarłych.  Wśród wykopalisk z Szanidar najbardziej intrygujące są szczątki około 45-letniego mężczyzny. Jego ciało ułożono w płytkim grobie, a ciało podścielono łożem z kwiatów. - Świadczą o tym znaleziska wielu pyłków kwiatowych. Najprawdopodobniej złożono tam m.in. bławatki, winorośl oset, hiacynty czy malwy – opowiada Karolina Wrona. Na zwiedzających Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie czeka do 31 października. Potem w obiekcie rozpocznie się przerwa techniczna. Więcej informacji na temat tego największego kompleksu edukacyjnego w Europie można znaleźć na stronie www.juraparkkrasiejow.pl



Nadesłał:

a.piwek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl