Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników - nowa wystawa w Muzeum Warszawy


2020-02-04
Muzeum Warszawy zbiera historie rzemieślników, zachowuje ślady po pracowniach, które zniknęły już z mapy. Jedną z nich jest pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników. Na wystawie Muzeum zaprezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, społeczne i kulturalne stolicy.

Z gruzów

Przeczytaj również:

Władysław Miecznik założył pracownię brązowniczą w 1936 roku. W czasie wojny nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pieczęcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów.

Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów ukryte narzędzia i wyroby. Decyzja o odbudowie zakładu w całkowicie zrujnowanym mieście oddaje charakter tamtych dni i pragnienie warszawiaków, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy.

Upamiętnianie

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który dążył do upaństwowienia rzemiosła, z drugiej prawie bezkonkurencyjna pozycja na rynku i przypływ zamówień. To wtedy zakład tworzył rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki. Wyroby „od Mieczników" upamiętniały wydarzenia historyczne i wybitne postacie, dokumentowały działalność urzędów i instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Pracownia Mieczników po wojnie była jednym ze znaczniejszych w Warszawie zakładów rzemiosła artystycznego, oferujących wyroby z brązu. Jedną ze specjalności firmy były miniatury znanych pomników, które będzie można zobaczyć na wystawie. Wśród nich szczególną uwagę zwraca  miniatura Kolumny Zygmunta III Wazy, eksponowana w centralnym miejscu wystawy sklepowej Władysława Miecznika - mówi kuratorka wystawy Aleksandra Sołtan-Lipska.

Transformacja

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, zmiana mody i spadek popularności wyrobów rzemiosła artystycznego.

Wystawa

W Muzeum Warszawy świadkami historii są rzeczy, często osobiste przedmioty, które trafiły do nas dzięki prywatnym darczyńcom. Na wystawie zaprezentujemy bogate zbiory, pochodzące między innymi z daru spadkobierców - Marty i Jerzego Mieczników. Po likwidacji pracowni przekazali oni Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów. - mówi Dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Na widzów czekają trzy sale. W części "Warsztat" przybliżymy technikę i narzędzia używane w pracy brązowników i grawerów, sala "Historia" to prezentacja losów pracowni i rodziny Mieczników, zaś "Sklep" eksponuje różnorodność wyrobów "od Miecznika".

Wystawę można oglądać od 6 lutego do 10 maja 2020 roku w siedzibie głównej Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. Zaprosimy również na warsztaty dla dorosłych i rodzin, oraz lekcje dla szkół.

Kuratorka wystawy: Aleksandra Sołtan-LipskaNadesłał:

Muzeum Warszawy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl