Sztuka w miejskiej przestrzeni Wrocławia


2012-12-04
FaceBlok – podsumowanie akcji Agnieszki Lasoty

Galeria BWA Wrocław jest znana z akcji w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy Wrocławia przywykli do współistnienia sztuki w mieście i stali się jej świadomymi odbiorcami,  m.in. dzięki takim projektom jak OUT OF STH.

Przeczytaj również:

Galeria BWA Wrocław wychodzi z założenia, że współistnienie sztuki i życia miejskiego jest wartością samą w sobie, ale możliwe jest tylko przy społecznej akceptacji. Wrocławianie oprócz tego, że są odbiorcami, wyrazili chęć stania się współtwórcami. Taka sytuacja miała miejsce przy wspólnym projekcie BWA Wrocław i Agnieszki Lasoty - FaceBlok.

W wybranych lokalizacjach, BWA Wrocław i artystka, udostępnili mieszkańcom zestawy
laptopów z projektorami, a okna ich mieszkań zamienili w ekrany widoczne dla przechodniów i sąsiadów na zewnątrz budynków. Każdorazowo projekt gościł
w mieszkaniu przez 6-7 dni.

Zadaniem każdego z użytkowników było zalogowanie się na stronie
www.faceblok.com.pl i wpisywanie dowolnych haseł, które faceblokowy zestaw wyświetlał na oknie. Na stronie można było śledzić wpisy innych uczestników. Obrazy i wpisy
w oknach były jak prywatne podświetlane kasetony, na które wpływ mieli sami użytkownicy. Istotą projektu było to, że ani galeria, ani autorka nie stawiali przed uczestnikami żadnych wymagań i ograniczeń. Mieszkańcy mieli bardzo realny wpływ na wygląd swoich okien, fasad, a nierzadko dużego fragmentu ulicy.


W projekcie wzięło udział w sumie 17 osób i restauracja. W ciągu 3 tygodni goszczenia FaceBloka we Wrocławiu, uczestnicy wypracowali swój osobisty, niepowtarzalny język komunikacji z przestrzenią publiczną. Okna informowały przechodniów o tym, czym żyją na co dzień ukryci za firankami mieszkańcy. Zarówno sami uczestnicy, jak i napotkane
w okolicy osoby przyznały, że było to niecodzienne urozmaicenie jesiennej ulicy, interesujący akcent miejskiego krajobrazu w ciemne popołudnia, a przede wszystkim akcja jednocząca mieszkańców. Doszło do wielu, co należy podkreślić, pozytywnych interakcji.


Galeria BWA Wrocław i Agnieszka Lasota wspólnie przyznają, że mieszkańcy stworzyli własne, efemeryczne dzieła sztuki w przestrzeni miasta, a ich poziom, tematyka oraz forma zaskakiwały przechodniów i krytyków.

O BWA Wrocław: BWA Wrocław to instytucja kultury finansowana przez miasto Wrocław. Istnieje od 1962 r. Zajmuje się organizacją i prezentacją wystaw sztuki współczesnej. Interesuje się również interakcjami pomiędzy sztuką i innymi dziedzinami życia oraz badaniem jej znaczenia w kontekście społecznym. Swoje cele realizuje poprzez organizację wystaw, koncertów, spotkań oraz poprzez projekty wydawnicze. Ze względu na geograficzną bliskość Pragi, Berlina i Lipska BWA Wrocław angażuje się w tworzenie lokalnych struktur obiegu sztuki w polu zakreślonym pomiędzy tymi ośrodkami.



Nadesłał:

PRprimum

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl