Wszechstronny granit – tworzywo o wielu twarzach


Wszechstronny granit – tworzywo o wielu twarzach
2016-06-20
Kiedyś kojarzony tylko z nagrobkami i architekturą, dziś materiał niezwykle wszechstronny. Granit, bo o nim mowa, obecnie pozwala wytwarzać przedmioty z obszaru przeróżnych dziedzin. Na przykład?
Oczywiście… architektura
Wytrzymały granit już od dawien dawna znajduje zastosowanie w budownictwie. W antyku z granitu tworzono rzeźby i pomniki, a w starożytnym Egipcie wykorzystywano go do wznoszenia obelisków. Dzisiaj z granitu robi się natomiast kostkę brukową, z której można zbudować nie tylko obiekty, ale również nawierzchnię, krawężniki i podjazdy. 

Granit w sporcie
Granit spotkać można również na żużlowych torach. Kruszywem granitowym pokrywa się bowiem nawierzchnię, po to aby obniżyć przyczepność kół. Dzięki temu motocykle w płynny sposób mogą przemieszczać się po torze. 
Istnieje jeszcze jeden sport, w którym swój udział ma i granit. Mowa o tzw. curlingu. Sport ten polega na rozpędzaniu kamienia (wykonanego z granitu) na lodzie. Celem konkurencji jest wcelowanie kamieniem na wyznaczony punkt.
 
Nowoczesne i klasyczne aranżacje 
Wielu projektantów wnętrz nie wyobraża sobie nowoczesnych aranżacji, bez chociażby niewielkich dodatków wykonanych z granitu, tym bardziej, że kamienne okładziny w ostatnich sezonach stały się bardzo modne. Oprócz okładzin z granitu produkuje się także kominki i kuchenne zlewy granitowe. Do produkcji takich zlewów stosuje się nie tylko oryginalny granit, ale również nowoczesny kompozyt granitowy. Plastyczność takiego tworzywa pozwala tworzyć zarówno proste zlewozmywaki 1 komorowe, jak i pojemne zlewozmywaki 1.5 komorowe oraz dwukomorowe. Co więcej, dzięki temu materiałowi, producenci mogą wytwarzać zlewozmywaki w wielu różnych kolorach, przykładem jest nietypowy zlew czarny metalik, który można znaleźć w tym sklepie internetowym – zlewozmywak-kuchenny.pl.

Skąd wydobywa się naturalny granit?
Niestety granit nie występuje wszędzie, a jego złoża wcale nie są nieskończenie rozległe. Niemniej jednak na każdym kontynencie można znaleźć jego pokłady, ponieważ granit jest jedną ze skał magmowych – oznacza to, że powstał podczas ruchu płyt tektonicznych. Niestety w Polsce tego cennego kruszywa jest jak na lekarstwo. Na powierzchni ziemi można go spotkać na Dolnym Śląsku, w Tatrach i na Ziemi Kłodzkiej. Po ziemią granit występuje w pn.-wsch. Polsce oraz w pasie od Zawiercia do Krakowa.



Nadesłał:

Milena Bros

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl