Za nami pierwszy kwartał Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
740 tys. osób z Polski i zagranicy wzięło udział w wydarzeniach pierwszych trzech miesięcy obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Łącznie odbyło się około 200 koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, projekcji filmowych, imprez plenerowych oraz wydarzeń zwiększających udział w kulturze mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Pierwszy kwartał ESK Wrocław 2016 to dopiero początek całorocznej fiesty obejmującej 400 projektów i 1000 wydarzeń kulturalnych.
Obchody Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęły się od Weekendu Otwarcia z ceremonią „Przebudzenia” w roli głównej, które wyreżyserował kurator ESK ds. performance Chris Baldwin. Najważniejszą częścią spektaklu zorganizowanego w przestrzeni miejskiej był pochód, nawiązujący do historii miasta, w którym udział wzięło około 120 tys. osób. Blisko 100 innych wydarzeń towarzyszących inauguracji ESK, m.in. koncert w Narodowym Forum Muzyki z utworami legendarnego greckiego kompozytora Iannisa Xenakisa czy niezwykły plenerowy spektakl „Płonąca Wyspa” na Wyspie Słodowej przyciągnęło kolejne 100 tys. odwiedzających. Za nami również koncert słynnego kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara, Ennio Morricone w Hali Stulecia (5426 widzów), baskijskie święto bębnów Tamborrada w Hali Orbita z udziałem 3000 wrocławskich uczniów czy Think Tank lab Triennale – międzynarodowy festiwal współczesnego rysunku w Muzeum Architektury.
Dwa razy dziennie kultura
W ramach ESK w pierwszych miesiącach 2016 roku wrocławianie mogli skorzystać średnio z przynajmniej dwóch wydarzeń kulturalnych dziennie.
Stawiamy na różnorodność. W programie są wydarzenia kameralne, komercyjne, plenerowe, a także około kulturalne, angażujące mieszkańców – mówi Jarosław Fret, szef rady kuratorów ESK Wrocław 2016. I dodaje: - Naszym celem jest podwojenie udziału mieszkańców w życiu kulturalnym miasta. Sukces frekwencyjny bardzo nas cieszy i pokazuje, że podążamy w dobrym kierunku.
W Muzeum Miejskim Wrocławia można oglądać wyjątkową wystawę „7 cudów Wrocławia
i Dolnego Śląska”, z unikalnymi, związanymi z regionem eksponatami, takim jak „Księga Henrykowska”, a niezagospodarowane dotąd miejskie podwórka tętnią kulturalnym życiem dzięki akcji „Wejście od podwórza”. Na Dolnym Śląsku trwa około 10 dodatkowych inicjatyw, w tym ESK Bus (bezpłatne dojazdy do Wrocławia z regionu na wydarzenia w ramach ESK), a w Infopunkcie Barbara co wtorek odbywa się promocja dolnośląskiej kultury i sztuki (projekt „Regionalne wtorki”).
Wrocław na ustach całego świata
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich i zagranicznych mediów, w których w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukazało się około 7200 publikacji na temat ESK. M.in. w takich krajach jak: Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Austria, Włochy, Szwajcaria, Australia i USA, w tym w brytyjskim „The Independent”, hiszpańskim „El Pais” i niemieckiej telewizji ARD.
Sukces frekwencyjny i artystyczny przełożył się na sukces wizerunkowy. W wyniku badań Fundacji na rzecz Reputacji Marki „Premium Brand” Wrocław został uznany za miasto o najlepszej reputacji w Polsce. Przychylne publikacje w mediach przełożyły się również na ekwiwalent reklamowy o wartości około 45 mln złotych. Suma ta jest dużo wyższa niż budżety, które przeznaczają na promocję największe miasta w Polsce. ESK pomaga budować markę Wrocławia i promować go w Polsce i za granicą.
Dobra marka miasta przełoży się na szybki wzrost wskaźników ekonomicznych. Ten proces trwa, bo Wrocław już teraz wykorzystuje swoją szansę, kontynuując wcześniej rozpoczęte projekty i inwestycje. Można śmiało powiedzieć, że w tym roku wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia, bo nie tylko Polacy, ale i mieszkańcy innych europejskich krajów bardzo dobrze przyjęli Weekend Otwarcia z „Przebudzeniem” Europejskiej Stolicy Kultury, będąc pod dużym wrażeniem skali, zasięgu oraz jakości wydarzeń kulturalnych.
ESK dla każdego
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to także kilkadziesiąt inicjatyw angażujących lokalne społeczności, w tym seniorów, osoby niepełnosprawne i rodziny wielodzietne.
- Długoterminowe projekty kulturalne to jedne z najważniejszych elementów działalności Europejskiej Stolicy Kultury. Po zakończeniu obchodów ESK będą one kontynuowane. Chcemy, żeby na stałe zostały w przestrzeni społecznej i na dobre wpisały się w tkankę miasta – wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Wśród działań długoterminowych znajduje się „Literacki Wrocław” – projekt, którego celem jest utrzymywanie wysokiego stopnia czytelnictwa i promocja literatury (Angelus, Silesius, Festiwal Kryminału, Schulza, Wrocławski Dom Literatury, ICORN, Wrocławski Program Wydawniczy). W ramach akcji „Kultura dla malucha, młodzieżowa i studencka” prowadzone są działania popularyzujące czytanie książek wśród młodych ludzi (Centrum Kultury akademickiej ZAJEZDNIA, Młodzi Obywatele Kultury, Domy Kultury). Natomiast dzięki tworzeniu lokalnych centrów aktywizacji społecznej i kulturalnej, miasto propaguje hasło „lokalna kultura”, budując odpowiedzialność społeczną poprzez działania kulturalne. Kolejne projekty aktywizujące to zapraszanie mieszkańców do współtworzenia ESK w ramach wolontariatu, programy mikroGRANTY dla młodych artystów i Parki ESK z przestrzeniami kultury w parkach miejskich.
Tymczasem mimo mnóstwa wydarzeń pierwszy kwartał wydawać się może jedynie zapowiedzią szeregu czekających nas już wkrótce wydarzeń, w tym specjalne edycje prestiżowych festiwali jak Jazz nad Odrą (kwiecień 2016, w programie koncert Jazzanovy) czy Przegląd Piosenki Aktorskiej z występem Benjamina Clementine'a. Gościem Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO będzie Jo Nesbø (kwiecień 2016), a w czerwcu na pl. Wolności zagra David Gilmour z Pink Floyd, zaś w grudniu zostaną we Wrocławiu rozdane Europejskie Nagrody Filmowe.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie (W 2000 roku Miastem Kultury Europejskiej był Kraków). Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.
Nadesłał:
Komunikacja Plus
|