Zasady uzyskiwania rozwodu


Zasady uzyskiwania rozwodu
2013-03-04
Pozew o rozwód może być złożony przez jedną lub obie strony postępowania. Jednak aby nasz pozew nie został odrzucony powinniśmy pamiętać, iż pozew musi być zasadny a nawet wtedy sąd może go odrzucić jeżeli m.in. ucierpieć mieliby na tym małoletni.

Zasadność pozwu rozwodowego

Aby nasz pozew rozwodowy był zasadny muszą zaistnieć minimum dwie najważniejsze przesłanki dla jego uzyskania. Jest to rozpad więzi pomiędzy małżonkami oraz jego trwałość. Dodatkowa trzecią przesłanką jest rozpad więzi gospodarczych jednak nie zawsze jest to konieczne.

Zerwanie więzi

Przy tej najważniejszej spośród przesłanek bierze się pod uwagę zerwanie więzi duchowych, fizycznych oraz gospodarczych pomiędzy małżonkami. Muszę one ulec nieodwracalnemu zerwaniu aby można było mówić o spełnieniu tej przesłanki.

Trwałość rozpadu

Przeczytaj również:

Trwałością określa się to czy małżonkowie oby na pewno nie są stanie podjąć na powrót wspólnego pożycia. Co więcej rozpad musi trwać już od dłuższego czasu, jednak kodeks postępowania cywilnego nie określa minimalnej lub optymalnej ilości czasu.

Separacja

Separacja jest często lepszym sposobem na późniejsze szybsze i bez problemowe uzyskanie rozwodu. Pozew o separację jest znacznie tańszy od rozwodowego i kosztuje 100zł. Ułatwia on często późniejsze postępowania rozwodowe. Jeżeli w czasie separacji nie doszło do polepszenia stosunków pomiędzy małżonkami wówczas sąd praktycznie zawsze uznaje że okres separacji spowodował uzasadnione powstanie przesłanek koniecznych do uzyskania rozwodu. Jako że separacja najczęściej wiąże się z separacją gospodarcza małżonków, to z kolei ma duży wpływ na rozpad więzi gospodarczej a także duchowej i fizycznej.



Nadesłał:

Quetzal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl