Zostań gwiazdą Galileo!
Komisja Europejska ogłasza konkurs plastyczny „Galileo”, dzięki któremu dzieci z krajów Unii Europejskiej będą miały swoje… satelity w kosmosie!
Komisja Europejska ogłosiła wczoraj rozpoczęcie w Polsce konkursu plastycznego, promującego program europejskiej nawigacji satelitarnej „GALILEO”. Od 1 września do 15 listopada 2011 roku dzieci z całej Polski mogą nadsyłać swoje prace. Nagrodą będzie nazwanie imieniem zwycięzcy jednego z satelitów, które zostaną wysłane na orbitę w ramach programu Galileo.
|
W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 11 lat, które wykonają pracę plastyczną nawiązującą do tematu „Kosmos i aeronautyka". Młodzi twórcy mogą puścić wodze fantazji, wykorzystując dowolne materiały i techniki plastyczne. Gotową pracę należy zeskanować lub sfotografować i wysłać na konkurs poprzez stronę internetową: www.galileocontest.eu. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę.
Zwycięzcę wyłoni krajowe jury. W Polsce zasiadają w nim: Aleksandra Radwańska, młoda aktorka, znana m.in. z serialu „Przepis na życie”, która zajmuje się również malarstwem, Teresa Starzec, malarka, założycielka Fundacji Atelier i Atelier Foksal – Szkoły Rysunku i Malarstwa oraz dr hab. Igor Soszyński, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Imię zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się
w Warszawie w styczniu 2012 roku. Laureat otrzyma dyplom i trofeum przedstawiające satelitę, który zostanie nazwany jego imieniem.
„Konkurs plastyczny GALILEO jest świetnym sposobem na to, żeby dzieciaki zainteresowały się przestrzenią kosmiczną. Niesamowicie rozwija wyobraźnię – nie dość, że wymaga tego, co każda praca plastyczna, to temat kieruje myśli dzieci poza to, czego doświadczają codziennie. Daje to możliwość tworzenia najróżniejszych form nie z tej Ziemi, które, mam nadzieję, bardzo pozytywnie nas zaskoczą” – uważa Aleksandra Radwańska, jedna z jurorów konkursu.
Konkurs Plastyczny Galileo
Konkurs Plastyczny Galileo jest organizowany w 2011 roku w każdym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce potrwa od 1 września do 15 listopada 2011 roku, a zwycięzca zostanie ogłoszony w styczniu 2012 roku. Informacje na temat rejestracji oraz pełne warunki i zasady konkursu są dostępne na stronie internetowej konkursu: www.galileocontest.eu. Konkurs zakończył się już w dwóch krajach: w Belgii zwyciężył Thijs, a w Bułgarii nagrodę otrzymała Natalia. Dwa pierwsze satelity, które zostaną wystrzelone zgodnie z obowiązującym obecnie harmonogramem w październiku 2011 r., będą nosiły właśnie ich imiona.
Program Galileo
Program Galileo to niezależny, kontrolowany przez instytucje cywilne, europejski system nawigacji satelitarnej. W ramach tego programu na orbitach okołoziemskich zostanie umieszczonych 30 satelitów (27 operacyjnych i 3 zapasowe), co pozwoli Europie pozostać w czołówce na polu technologii związanych z przestrzenią kosmiczną. Program Galileo zapewni Europejczykom dostęp do nawigacji satelitarnej niezależny od obecnie istniejących systemów - amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. Znajdzie wiele zastosowań np. w lotnictwie, zarządzaniu transportem morskim czy lądowym czy w aplikacjach do telefonów komórkowych.
Satelity operacyjne programu Galileo będą wysyłane etapami począwszy od 2011 roku aż do stworzenia kompletnej sieci, planowanego obecnie na 2018 rok.
Więcej informacji o programie Galileo można znaleźć pod adresem:
· http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/index_en.htm http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo/index_en.htm
Nadesłał:
praktykant3
|