Pierwszy sakrament święty


Pierwszy sakrament święty
2013-12-12
Chrzest święty najczęściej odbywa się w pierwszym roku życia dziecka. Nieliczne wyjątki przyjmują go dopiero wraz z pierwszą komunią w wieku dziewięciu lat, albo już w dorosłym życiu.
Przeczytaj również:
Najmłodsi nie potrafią sami zadbać o odpowiednią otoczkę tego wydarzenia, dlatego to dorośli muszą zatroszczyć się o odpowiednie pamiątki z tego dnia. 
 
Pierwszą rzeczą, która nasuwa się każdemu na myśl gdy mowa jest o chrzcinach, to wszechobecna biel symbolizująca czystość (grzech pierworodny zostaje zmyty, a dziecko wkracza do wspólnoty z czystą duszą). Drugim skojarzeniem jest świeca oznaczająca oświecenie i oczywiście pamiątkowy obrazek na chrzest. Zwyczaj nakazuje, aby o wszystkie prezenty zadbali rodzice i świadkowie, bo to oni będą w przyszłości dbać o rozwój duchowy dziecka i jego wiary. Takie pamiątki będą przypominać dorosłemu już człowiekowi o sile i wadze tego wydarzenia. Bardzo często maluszek otrzymuje w prezencie pierwszy w swoim życiu medalik z obrazkiem. Na chrzest zazwyczaj podarowuje się wizerunek patrona, lub matki świętej z dzieciątkiem (czyli Madonny). 
 
Niektóre parafie same dbają o to, by nowy członek Kościoła miał odpowiedni suwenir z tej doniosłej uroczystości. Proboszcz wręcza wówczas rodzicom niewielki, drewniany obrazek na chrzest, na którym widnieje postać wybranego świętego. Ten drobiazg jest pewnego rodzaju przypomnieniem o duchowym aspekcie życia. Właśnie dlatego te sklejkowe wypalanki zdobią później pokój dziecka i stanowią symbol religijnego rozwoju człowieka. Owe obrazki na chrzest są następnie dopełniane kolejnymi, które zyskuje się przy dalszych sakramentach. Przeciętny katolik przyjmuje ich minimum trzy, z czego każdy wyznacza kolejny etap wiary. Pierwszy jest wstąpieniem na łono Kościoła, w drugim przyjmujemy ciało Chrystusa, jako zbawiciela, a w trzecim otrzymujemy światło Ducha Świętego i kolejnego patrona, którego chcemy naśladować. Następne z sakramentów nie są już obowiązkowe, zatem każdy wybiera własną drogę powołania. Chrzest jest jednak tym pierwszym, podstawowym, bez którego nie będzie możliwy żaden z kolejnych.


Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl