Znacznik Czasu – w poszukiwaniu korzeni
Łódź była miejscem, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu stykały się cztery różne kultury: polska, niemiecka, rosyjska i żydowska. Właśnie w tym mieście 27 września br. został uruchomiony nowy projekt o charakterze historyczno-społecznym – Znacznik Czasu.
|
Łódź została wybrana na miejsce uruchomienia projektu nieprzypadkowo. Kilka lat temu Ron-Ami (Romek) Lerental, izraelski inżynier o polskich korzeniach, przyjechał do Łodzi wraz z rodziną, aby odbyć sentymentalną podróż śladami swoich przodków. Posiadał adres kamienicy, w której przed wojną mieszkał jego ojciec. Niestety, dane te nie okazały się wystarczające – posiadany adres oznaczał jedynie grupę zabudowań, przez co odnalezienie właściwego mieszkania było praktycznie niemożliwe. To właśnie te trudności stały się przyczynkiem do stworzenia narzędzia wykorzystującego technologiczny potencjał internetu, które pomoże wydobyć na światło dzienne i udostępnić innym historię wspólnot miejskich. 27 września br. będzie miała miejsce inauguracja nowej inicjatywy - platformy internetowej Znacznik Czasu. Zostanie tam umieszczona obszerna baza kompleksowej wiedzy historycznej o budynkach i ich mieszkańcach. W projekcie wykorzystano technologię QR, dzięki czemu informacje na temat danego miejsca można otrzymać od razu po zeskanowaniu kodu umieszczonego na ścianach budynków.
Czym jest Znacznik Czasu?
Projekt, który właśnie startuje w Łodzi, będzie stanowił otwartą bazę ewoluującej wiedzy o historycznych budynkach. W katalogu znajdziemy m.in. informacje o architektach, ważnych wydarzeniach rozgrywających się na terenie posesji, przeznaczeniu lokali, a także o właścicielach kamienic. Strona Znacznika Czasu pozwoli również poznać mieszkańców poszczególnych budynków, wreszcie samemu pozostawić ślad po sobie lub swojej rodzinie – umożliwią to tzw. „Znaczniki Personalne”. Każda osoba, która w jakiś sposób zetknęła się z danym miejscem, będzie mogła podzielić się doświadczeniami z nim związanymi, publikując je na stronie Znacznika. Pozwoli to na stworzenie wielowymiarowego, urbanistyczno-historycznego planu miasta.
Wiedza w przestrzeni
Znacznik czasu jest projektem, z którego można korzystać nie tylko w domowym zaciszu, lecz także w otwartej przestrzeni np. podczas spaceru. Budynki objęte projektem oznaczone zostaną tabliczkami z QR kodami kierującymi do właściwej podstrony, dzięki czemu możliwe będzie natychmiastowe poznanie historii oglądanego na żywo budynku. – Dzięki Znacznikowi Czasu możemy odkrywać historię naszego miasta praktycznie na każdym kroku – mówi dr Rafał Mielczarek, koordynator projektu w Łodzi. – Jest to pierwszy krok do przypomnienia i uratowania od zapomnienia wielonarodowej historii naszego miasta oraz budowania dialogu międzykulturowego – dodaje.
Projekt dla wszystkich
W jaki sposób będą zbierane dane o budynkach? Źródłem informacji zamieszczanych na stronie będą m.in. dokumenty znajdujące się w archiwach, bibliotekach i muzeach, różnego rodzaju literatura, film, a także wywiady z mieszkańcami. Wszystkie wiadomości będą gromadzone przez wolontariuszy – głównie studentów – zainteresowanych etnografią, historią, urbanistyką i architekturą. Następnie ich praca będzie weryfikowana przez ekspertów, co zagwarantuje wysoką jakość publikowanych w serwisie danych. Twórcy projektu czekają na osoby, które chciałyby pomóc w rozwoju projektu – Liczymy na wszystkich, którym zależy na zachowaniu historii miasta. – mówi Ron-Ami (Romek) Lerental, twórca projektu. – Docelowo planujemy stworzyć platformę dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, Łódź zaś jest pierwszym punktem na naszej liście – dodaje.
Więcej informacji:
Biuro prasowe:
Ewelina Roguska
tel. 517 491 520
pub.r@thetimestamp.pl
Nadesłał:
Core PR
|